BLUE NIGHT
Základní informace
Projekt kapely Blue Night vznikl již před 50 lety, na podzim roku 1969, jako čistě studentské bigbítové skupiny složené ze studentů zlínských a brněnských škol. V kapele byl zpěvák Dan Šindel, bubeník Tony Lutonský, baskytarista Fera Schneider a kytarista Jan Vrba.V zájmu kapely bylo hrát vždy něco jiného, než bylo ve Zlíně obvyklé a spíše tvrdšího a syrovějšího rázu. Po několika málo vystoupeních a odchodem bubeníka na vojnu se sešla v létě roku 1970 nová sestava s profesionálním muzikantem, bubeníkem Karlem Dvorským, který si chtěl vyzkoušet hrát rockovou muziku. V této sestavě a s novým repertoárem bylo odehráno několik vystoupení, které byly velmi kladně hodnoceny zejména studentským obecenstvem z brněnských škol. Činnost kapely byla přerušena odchodem zpěváka a bubeníka z důvodu dalšího nezájmu o tuto činnost. V létě roku 1971, se skupina obnovila s novým zpěvákem Petrem Foldynou a bubeníkem Laďou Střítezským. Byl vytvořen obnovený repertoár a kapela vyrazila do svého nejlepšího období. Do sestavy P.Foldyna, J.Vrba, Fr.Schneider a L.Střítezský se přidal na jaře 1972 klávesista Pavel Šindler. Jako zřizovatel byl OV SSM Gottwaldov. V té době se však silně přihlásila ke slovu normalizace a bdělí soudruzi uviděli v poetickém jménu kapely Blue Night ideologickou diverzi a museli jsme se přejmenovat. Jméno BN5 vzbudilo sice podezření, ale ideologickému dozoru bylo vysvětleno, že zkratka znamená Bylo Nás Pět, až na tuto éru budeme někdy po letech vzpomínat. Na podzim 1972 se kapela znovu rozešla z důvodu prezenční vojenské služby kytaristy. Na podzim 1974, po absolvování vojny, pak byla utvořena podobná formace Gemini, která měla opět jiného bubeníka, Išana Peřinu, nebyly v ní klávesy, ale 2. kytara s kytaristou Mírou Mrlíkem - Parkerem. Tato kapela již ale neměla tu průraznost jako BN5 a vydržela taky jen 2 roky. Muzikanti z původního BN5 pak spolu od roku 1981 různě spolupracovali a experimentovali v různých seskupeních bez komerčního zaměření. Až na jaře 1983 bylo BN5 obnoveno jako rock´n´rollová skupina (Ing.Jan Vrba, Petr Foldyna, Ing.Fera Schneider a bubeník Standa Vojtěch) pro doplňování diskoték, pořádaných Ing.Fr.Schneiderem. Jeho odchod z veřejného vystupování na podzim 1984 a pozdější úmrtí v létě roku 1987 bylo vlastně ukončení činnosti skupiny BN5 (dříve Blue Night).
Na jaře roku 2009 kontaktoval zlínský muzikolog Jarda Merhaut bývalého kytaristu BN5 Ing.Jana Vrbu s myšlenkou oživit bývalé zlínské rockové legendy na nějakém koncertě. Ze sestavy Blue Night z roku 1971 však mimo kytaristy zůstal naživu ještě zpěvák Petr Foldyna – Fáfa. Tehdejší bubeník Laďa Střítezský byl, stejně jako Ing.Fr.Schneider, také již po smrti. Za pomoci bubeníka zlínské kapely Victoria Regia Ing.Zdeňka Babíka pak zmíněný Jarda Merhaut a Ing.Jan Vrba přemluvili zpěváka Petra Foldynu k návratu na pódium. Na zkoušku pak kapelník Ing.Zd.Babík pozval mimo dva členy bývalého BN5 ještě basového kytaristu Milana Šabackého. Po čtyřech zkouškách skladeb z éry roku 1972 a klasických rock´n´rollů proběhlo koncem léta 2009 první vystoupení žijících členů BN5 po 25 letech. Z této akce byl proveden videozáznam a snad nebylo nutno se za produkci příliš stydět. Zpěvák Fáfa se, bohužel, dostal na jaře 2011 do vážného zdravotního stavu, který vystupování znemožňoval, a tak byl pro zpěv přemluven Ing.Dan Šindel z prapůvodní sestavy Blue Night. Ani jemu se v roce 2012 nevyhnuly zdravotní komplikace, které se opět vrátily v roce 2018. V době, kdy to zdravotní stav členů kapely dovolí, se snažíme o veřejné vystupování, ale to je v současné době velmi obtížné. Hráli jsme retro repertoár s přelomu 60. a 70. let minulého století, kde se odrážel konec období hippies-rocku, blues rock a počátek hard rocku a pro zpestření také klasické rock´n´rolly v modernějším hávu. Od roku 2015 se zkouší i vlastní tvorba se záměrem natočit nějaké CD (LP), pokud to zdravotní stav a věk dovolí. Zaměřujeme se zejména na pódiová koncertní vystoupení, jako jsou nějaké přehlídky, nebo festivaly, ale možností stále ubývá. V roce 2018 byla sestava kapely doplněna o klávesy, na které hraje Jarda Cabák.
Situace s vystupováním není vůbec růžová. Kulturní odbor MÚ není bigbeatové muzice po vzoru soudruhů minulého režimu vůbec nakloněn. Dechovka, mažoretky a folklór, to je zlínská kulturní parketa. Také diváci se ve Zlíně na koncerty zlínských kapel, které nejsou známy z televize (mimo ty „zábavové“), nehrnou, zejména je-li vybíráno vstupné. Pro vystupování mimo Zlín se naráží na problémy pořadatelů s financováním, zejména dopravy. Nezbývá nám v našem věku (v součtu to dělá nyní u všech 5 členů kapely cca 340 let) nic jiného než VYDRŽAŤ!!!
Fotografie kapely
Písničky
rok vzniku: 1969
město: Zlín
stav účasti: základní kolo
Internetové adresy
Členové kapely
Ing. Bohdan Šindel
sólový vokál
Ing. Jan Vrba
kytara
Ing. Zdeněk Babík
bicí nástroje, doprovodný zpěv
Milan Šabacký
basová kytara, zpěv, autor skladeb
Jaroslav Cabák
klávesové nástroje
Petr Valach
alternativně akustická kytara, zvukový technik při samostatných vystoupeních