BRUTUS

BRUTUS

Základní informace

https://cs.wikipedia.org/wiki/Brutus_(hudebn%C3%AD_skupina)

BRUTUS
Skupina vznikala v roce 1966 a 1967 pod názvem Mandragora v Rakovníku. V repertoáru bylo jen několik vlastních skladeb, převažovaly skladby angloamerických bigbítových kapel, skupina hrála na tanečních zábavách v Rakovníku a okolí. V roce 1974 byl po tlaku úřadů, dnes již neznámých, název změněn na Elekronik a v repertoáru se začaly objevovat hojněji vlastní skladby zaměřené na taneční zábavy. V tehdejší době neexistovaly kluby v dnešním slova smyslu, koncerty a nahrávání měly pod palcem socialistické organizace s přísnou cenzurou, bigbít se hrál jen na tancovačkách. Zatímco ostatní kapely chtěly hrát jako koncertně a gramofonově úspěšní Deep Purple nebo Pink Floyd, my jsme se chtěli prosadit na tancovačkách s k tomu vhodnějším vlastním repertoárem a konkurovat tehdy se vzmáhající produkci disko. V roce 1980 byl název změněn na Brutus a rozšířila se působnost na větší okolí Rakovníka. Skupina měla vlastní repertoár nejméně na tři LP, ovšem takového charakteru, že o vydání nebylo možno uvažovat, bylo úspěchem, když se podařilo zahrát z něj alespoň část na taneční zábavě bez represálií úřadů. Běžné byly zákazy vystupování plošné i časové. Nakonec 1982 byla skupina zakázána jmenovitě a bylo nutno znovu změnit název, byl vybrán název Kyklop. Pod tímto názvem skupina vystupovala na tanečních zábavách do roku 1989, kdy, několik měsíců před zrušením komunismu, bylo možno název vrátit na Brutus.

Po sametové revoluci vystupuje pod názvem Brutus a objíždí se svými čtyřhodinovými zábavovými koncerty celou Českou republiku, od sálů velkých měst po sokolovny v zapadlých vesnicích. V roce 1995 skupina hrála ve filmu Indiánské léto Saši Gedeona, podílí se na sitcomu Comeback, kde fragment songu kapely Zdá se mi tvoří jeho znělku a samotní členové skupiny hrají ve dvou jeho dílech. Píseň Gorila zní i ve filmu Okresní přebor. Vystupuje ve filmu Tomáše Svobody Dvě nevěsta a jedna svatba. Brutus tam má několik známých songů a je i vidět několik minut na venkovské tancovačce. Skupina spolupracovala nebo vystupovala např. s legendárními UK Subs, TV Smith, Suzie Quatro, Dr. Feelgood nebo slovenskými Zóna A či No Name. Úzce spolupracují s britskými The Vibrators.

Za celou historii skupiny se v ní vystřídalo 48 muzikantů. V současnosti hraje kapela ve složení Vladimír Hasal, Alexander "Sáša" Pleska, Pavel Fišar, Milan Křížanovský, František Matějovský, Václav Trlica, Jozef Kupčík, Zbyněk Šlajchrt (občas), Jan Bitman (občas), Jan Nový (občas).

Kapela hraje na svých koncertech zhruba čtyři hodiny, což činí cca 60-70 písní za večer. Celkový repertoár skupiny Brutus činí něco přes 100 písní. Během koncertů hrají rovněž některé coververze, převážně britských a amerických rock 'n' rollových hudebníků (např.: Chuck Berry, The Shadows, The Kinks, Eddie Cochran, Bob Dylan a mnoho dalších).

Texty kapely jsou různorodé, avšak převážně mají veselý charakter - pojednávají o lásce, pití, tanci či rock and rollu. Některé jsou i téměř dadaistické, jako např. Dlažební kostka.

Skupina Brutus vydala v roce 1997 svoje první a doposud poslední výběrové album Best of Brutus, avšak častým hraním velkého kvanta písní, včetně písní na přání, už "téměř" všechny zlidověly. I přesto je zde několik zásadových a populárních písní, jako např.:
Hej kámo
Dlažební kostka
Hospody hospody a restaurace
Gorila
První polibek
Opijem se
Dej se políbit
Dřív než zaplatíš
Plakej dívko
Somráci
Poslední přání
Zdá se mi
Kdo na to má
Tvoje máma to ví, že jsem blázen

a mnoho dalších.

Diskografie:
Třikrát denně akt (1991), 2. vydání (2002)
Mám horečku (1992), 2. vydání (2010)
Somráci - Live (1993)
Celý večer rock and roll (1994)
Gorila (1995)
Best of Brutus (1997)
Deme na to (1998)
Alko alkohol CD singl+videoklip (1999)
Dík za číslo (2005)
To samozřejmě můžeš (2008)
Alko alkohol - Pozdní sběr 1999 CD+DVD (2009)
2011-05-28 Plasy (2011)
Brutus živě a nahlas DVD (2017)

Fotografie kapely

Písničky

BRUTUS
Plakej dívko

BRUTUS
Gorila

 rok vzniku: 1967

 město: Rakovník

 stav účasti: finalista

Internetové adresy

WWW   http://www.brutus.cz/index.htm

Facebook:   https://www.facebook.com/BRUTUS-49428649170/

WWW   https://cs.wikipedia.org/wiki/Brutus_(hudebn%C3%AD_skupina)

Členové kapely

Sáša Pleska
piáno, zpěv, autor písní a textů

Vláďa Hasal
zpěv, bicí, autor textů

Pavele Fišar
bicí

Václav Trlica
kytara

Milan Křížanovský - Jan Bitman
basa, zpěv

František Matějovský
flétna, zpěv, autor textů

Jan Nový - Zbyněk Šlajchrt
saxofony

Jozef Kupčík
zpěv, kytara