The Primitives Group

The Primitives Group

Základní informace

The PRIMITIVES Group byli první psychedelickou skupinou v Evropě. Jsou také označováni za průkopnicky první skupinu na světě, která na pódiu používala výtvarnou stylizaci, líčení, pyrotechniku, ohňové a kouřové efekty a filmové projekce. Kultovními se staly speciální v té době naprosto unikátní stylové a originální happeningy v pražském F clubu s názvem FISH Feast a BIRD Feast. V historii nejen českého rocku doposud nikým nepřekonané. Přínos Primitivů a jejich velice silný vliv na české hudební scéně je málo doceněný a téměř nezdokumentovaný.
Po 50-ti letech se na pódia vrací legenda československé beatové éry 60-tých let 20. století, skupina, která plnila stránky hudebních časopisů, poutala pozornost hudebních kritiků a přiváděla v úžas fanoušky. Kapela ale byla i v hledáčku tehdejšího režimu, který jakoukoliv odlišnost nebo rebelii tvrdě potlačoval. Skupina vznikla v roce 1965 pod názvem Primitivové. Tento název vymyslel Josef Bouček a jejími původními členy byli Ivan Hajniš, František Mašek, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn, Jaroslav Erno Šedivý a Karel Černý. Na The PRIMITIVES Group se přejmenovala v roce 1967 s příchodem manažéra Eugena Fialy. Domovskou scénu skupina našla na Smíchově v Music F Clubu. S kapelou spolupracoval významný básník a rebel Ivan „Magor“ Jirous se svojí ženou Věrou, fotograf Jan Ságl a jeho žena, progresivní malířka Zorka. S týmem umělců beatové dekády vymysleli líčení členů kapely podle hvězdných znaků Kabaly, speciální obleky, ohňové, zvukové a filmové efekty. V roce 1967 skupina vystoupila na prvním Československém beatovém festivalu, o rok později pak i na jeho druhém ročníku. Skupina se rozpadla v roce 1969, kdy Ivan Hajniš emigroval do Švédska. The PRIMITIVES Group hráli písně od skupin The Doors, Fugs, Pretty Things, Jimi Hendrixe , Animals, nebo Mothers of Invention. Na Primitivy navázala v sedmdesátých letech skupina The Plastic People of the Universe. Dřívější členové : Ivan Hajniš (zpěv) Josef Janíček (kytara) Ivan Pešl (basová kytara) Ludvík Šíma (bicí), František Mašek, Karel Černý, Erno Šedivý, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn, Pavel Pešta, Tolja Kohout, Eugen Fiala (umělecký vedoucí).
Obnovení The PRIMITIVES Group na svém comebackovém turné odehrají desítky koncertů po České republice. Kritici a media nešetří chválou. Skupina svůj psychedelický sound šedesátých let přetavila v tvrdé rhythm and blues. Primitivové jsou zpět s instrumentální vyzrálostí a obdivuhodnou energií. U návštěvníků jejich koncertů se skupině zavedla nálepka českých „Stones“. VÍTEJTE na poctivé rockové SHOW !

Fotografie kapely

Písničky

The Primitives Group
Save Roses in My Memory

The Primitives Group
Darkness

 rok vzniku: 1965

 město: Praha

 stav účasti: základní kolo

Internetové adresy

WWW   http://primitives-group.cz/

Facebook:   https://www.facebook.com/primitivesgroup.cz/

YouTube  https://www.youtube.com/watch?v=Gu05kqylR2I

YouTube  https://www.youtube.com/watch?v=4fAUpqMyc8s

Členové kapely

Ivan Hajniš
frontmann, zpěv, kytara, bluesová harmonica

Zdeněk Burda -
kytara

Ivan Drimaj
basová kytara

Josef Havlíček
bicí

Jiří Janouch
klávesy

Boryš Secký
sax